Prof. dr hab. inż. Krzysztof Patan - Kierownik
Mgr inż. Gracjan Głowacki
Sala 307, budynek A-2
Laboratorium zorientowane jest na nauczanie w uniwersalny sposób zagadnień związanych z różnymi aspektami budowy nowoczesnych systemów komputerowych, działaniem systemów operacyjnych i sieciowych oraz programowania sieciowego. Studenci poznają tajniki budowy systemów komputerowych klasy PC, nabędą umiejętności techniczne niezbędne do instalacji, utrzymania i naprawy komputerów. Mają możliwość samodzielnego montażu zestawu komputerowego, zapoznają się z budową poszczególnych podzespołów: jednostki centralnej, pamięci operacyjnej i urządzeń peryferyjnych. W dalszej części edukacji w laboratorium odbywają się zajęcia mające na celu ukształtowanie umiejętności w zakresie konfiguracji systemu operacyjnego, monitorowania jego pracy oraz jego administrowaniem. Na zajęciach studenci poznają także maszyny wirtualne: hipernadzorcę typu I (WMware) oraz hipernadzorcę typu II (Hyper-V, VirtualBox).
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt:
Na serwerze pracuje maszyna wirtualna VMware vSphere umożliwiająca konfigurację maksymalnie 64 niezależnych instancji. Dzięki takiemu rozwiązaniu na serwerze mogą jednocześnie pracować różne systemy operacyjne.
Aktualnie na serwerze są zainstalowane:
Na komputerach klasy PC za pomocą maszyny wirtualnej Hyper-V możliwe jest uruchamianie w trybie gościa systemów operacyjnych Windows 8.1, Windows 10 oraz Linux Ubuntu. Dzięki mechanizmowi punktów przywracania administrator ma możliwość szybkiego odtworzenia pożądanego obrazu systemu operacyjnego. Każdy komputer osobisty posiada dwie karty sieciowe. Jedna z nich używana jest do podłączenia do sieci Internet. Druga wykorzystywana jest do podłączenia jednostki do lokalnej sieci komputerowej, w której serwer pracuje pod kontrolą systemu sieciowego Windows Server 2022.
W laboratorium odbywają się zajęcia z: