Laboratorium Automatyki

Dr inż. Marcel Luzar - Kierownik
Mgr inż. Bogdan Lipiec

Sala 406, budynek A-2


Laboratorium Automatyki zapewnia bazę sprzętową i programową do realizacji prac naukowo-badawczych i prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu nowoczesnych systemów sterowania, optymalizacji i zastosowań metod sztucznej inteligencji. Profil edukacyjny tego laboratorium jest skorelowany z tematyką wykładów z zakresu teorii sterowania, technik regulacji automatycznej, identyfikacji, systemów SCADA, modelowania i symulacji systemów sterowania, systemów obliczeń inteligentnych.
Laboratorium jest wyposażone w nowoczesne stanowiska laboratoryjne służące zarówno do celów badawczych jak i dydaktycznych:

  • Suwnica dwigowa 3D - Inteco Crane 3D
  • Dwuwirnikowy system aerodynamiczny - Inteco Tras
  • Modułowy system regulacji prędkości obrotowej silnika prądu stałego z obciążeniem - Inteco Modular Servo
  • Piec tunelowy
  • System dwóch zbiorników z opónieniem transportowym
  • Układu podwójnego odwróconego wahadła - Amira PS 600
  • Zawieszenie magnetyczne - Amira MA401
  • System sterowania prędkością obrotową silnika prądu stałego ze zmiennym obciążeniem - Amira DR300
  • System sterowania natężeniem przepływu i temperaturą powietrza

Zestawy laboratoryjne INTECO posiadają pełną integrację ze środowiskiem Matlab/Simulink co pozwala szybkie prototypowanie dowolnych układów sterowania. Co więcej, zastosowanie specjalizowanych kart pomiarowo-kontrolnych pozwala na uruchomianie modeli sterowników w czasie rzeczywistym. Każdy student ma możliwość sprawdzenia dowolnie wybranej strategii sterowania. Laboratorium jest również wyposażone symulator sprzętowy Speedgoat, który w połączeniu z Simulink Real-Time pozwala uruchomić w czasie rzeczywistym dowolny model układu dynamicznego ze środowiska Simulnik. Równocześnie możliwe jest podłączenie tego symulatora do dowolnego zestawu w laboratorium.

Laboratorium wyposażone jest w 12 zestawów komputerowych z monitorami LCD. Na każdym z nich zainstalowane jest środowisko numeryczne Matlab wraz z odpowiednim zestawem skrzynek narzędziowych pozwalających na przeprowadzenie symulacji numerycznej dowolnego układu sterowania.

W laboratorium znajdują się również dwa oscyloskopy Agilent serii InfiniiVision 2000X wyposażone w generator sygnałowy i moduł analisy częstotliwościowej sygnału. Sprzęt wykorzystywany jest w procesie analizy sygnałów, analizy obiektów dynamicznych oraz generowania charakterystyk czasowych i częstotliwościowych systemów rzeczywistych.

Uzupełnieniem do powyższej listy wyposażenia jest zestaw sterowników PLC pozwalający na zbudowanie układów regulacji z ich użyciem. Sterowniki te mogą być programowane z dowolnego zestawu komputerowego znajdującego się w laboratorium.


fot. M. Lalko

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18