Dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski , prof. UZ - Kierownik
Dr inż. Grzegorz Bazydło – Zastępca kierownika
Dr inż. Grzegorz Łabiak
Dr inż. Marcin Wojnakowski
Sala 404, budynek A-2
Laboratorium Cyberbezpieczeństwa i Systemów Informatycznych zorientowane jest na wykorzystanie zaawansowanego sprzętu z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz systemów informatycznych w procesie dydaktycznym dla studentów kierunku Informatyka I i II stopnia. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt:
W procesie dydaktycznym w obszarze cyberbezpieczeństwa wykorzystywane są głównie czytniki linii papilarnych, klucze sprzętowe do weryfikacji dwuetapowej, karty kryptograficzne, a także kamery termowizyjne i inspekcyjne. Studenci poznają możliwości kryptografii nie tylko w profesjonalnych zastosowaniach, ale także w życiu codziennym, co znacznie podnosi bezpieczeństwo osobiste i czyni odpornym na najczęściej stosowane ataki cyberprzestępców (phishing, przejmowanie kont w mediach społecznościowych, ransomware, itp.).
Podczas projektowania systemów informatycznych oraz systemów cyber-fizycznych studenci poznają kompletną ścieżkę projektowania tego typu systemów; od wymagań i modelu systemu, poprzez weryfikację systemu, aż do jego fizycznej implementacji (np. w układach FPGA lub mikrokontrolerach Arduino, Raspberry Pi).
Wszystkie komputery posiadają zainstalowane oprogramowanie kryptograficzne, środowiska developerskie (m.in. dla języków C/C++, Java, Python), specjalistyczne narzędzia do projektowania i syntezy układów cyfrowych (Active HDL, Xilinx Vivado), a także środowisko MATLAB wraz z odpowiednim zestawem skrzynek narzędziowych.
W laboratorium odbywają się zajęcia z: